Berfin Sıla KEPEZ - Oyunperest
İçerik Üretici 1 Berfin Sıla KEPEZ

Berfin Sıla KEPEZ

Halkbilimi Bilim Uzmanı

LLisans eğitimini Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi bölümünde tamamlamıştır. Üniversitede başlatılan ‘Anlatı Sanatı Eğitimi Projesinde’ sekiz ay boyunca hikâye anlatıcılığı eğitimi almış, 2012 yılından bu yana da masallar anlatmaktadır.

Bir dönem Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nde rehber ve anlatıcı olarak çalışmış, bir dönemse Macaristan/Budapeşte’de Avrupa Gönüllü Hizmetlerinde çeşitli projelere katılmıştır. Bunun yanında Afrika/ Uganda’da bulunan kabileleri ziyaret ederek proje kitabı olan “Turuga”yı oradaki çocuklarla buluşturmuştur. Yaklaşık on ülke gezerek farklı kültürlerden masallar toplayan Kepez, Türkiye’nin pekçok bölgesinden de masallar derlemiştir. Özellikle Anadolu’nun toprak kokusunun peşine düşen Kepez, araştırdığı, derlediği ve okuduğu masalları bir sene boyunca TRT Hayatın Sesleri Masal Başlıyor Köşesi’nde dinleyicilerine aktarmıştır.

Herkes İçin Masallar Festivali’nde Türkiye’yi temsil etmiş, çeşitli programlarda ve kanallarda anlatımlar yapmış, anlatıcılıkla ilgili de pek çok atölye düzenlemiş ve akademik çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Pedagojik Formasyon Eğitimini ve Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programını da başarıyla tamamlamıştır.

Cam Tavşan ve Bal Gibi kitaplarının yazarı olan Kepez, masal anlatıcılarıyla ilgili hazırladığı yüksek lisans tez çalışmasını da savunarak halk bilimi- bilim uzmanlığını almıştır.

Mesaj Gönder.
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?